Musím si dát pozor na granáty, ví Kalašnik před bitvou s německým střelcem. Řekne si výhrou o Juráčka?

22. 9. 2021

Autor: Ondřej Propper

Andrej Kalašnik se těší na sobotu.

Andrej Kalašnik se těší na sobotu.FOTO: OKTAGON MMA


Na jedné straně přemýšlivý zápasník schopný dle potřeby měnit systém boje, na té druhé nesmlouvavý ranař a střelec v postoji. Kdo z nich bude slavit vítězství a kdo skončí v poli poražených? Na to dá odpověď sobotní bitva Andreje Kalašnika s Christianem Jungwirthem, která by měla patřit k ozdobám galavečera Oktagon 28 v O2 universum Jak vidí své šance dvaadvacetiletý člen brněnského Jetsaam Gymu a s čím mu v přípravě pomáhal jeho kamarád Jiří Procházka? 

Andreji, jak se těšíte na sobotní zápas?
Těším se strašně moc. A to i proto, že po bitvách bez fanoušků půjde o souboj před plnou halou, což je o něčem úplně jiném. Na turnajích v Brně lidi přijít nemohli a já měl často pocit, že je to spíš sparing než opravdový zápas. Bojovat bez diváků je takové smutné a já jsem moc rád, že konečně přijdou. 

Je podpora z hlediště něco, co vám při zápase vlije čerstvou krev do žil?
No jasně. A měl jsem to tak i v Brně, kde mi fandila jen rodina nebo hrstka lidí okolo klece. I oni ze mě ale dokázali vymáčknout to nejlepší. Zvlášť v okamžicích, kdy mi už začínaly docházet síly. Pevně věřím, že teď v Praze bude ta podpora ještě mnohem větší.

To by jistě měla být. Navíc když vaším protivníkem není nikdo z Čechů, ale soupeř z Německa…
Podle mě může být přízeň publika klidně padesát na padesát. Christian odzápasil v Oktagonu stejně duelů jak já, navíc má za sebou dva vyrovnané duely, v nichž měl podle některých fanoušků vyhrát. I z jakési solidarity mu tak v sobotu nejspíš budou hodně fandit, ale to je v pořádku. Je to taková oblíbená postavička Oktagonu. A o to lépe pro mě. Až ho porazím, vystoupám snad v žebříčku zase o kus nahoru.


Neuviteln FIGHT CARD Jedna z nejkvalitnjch v historii OKTAGONU! #OKTAGON28 vzbuzuje tsunami zjmu u od...

Posted by OKTAGON MMA on Friday, September 17, 2021


Jak probíhala příprava? Trénoval jste jenom v Česku, nebo jste využil i některý zahraniční kemp?

Trénoval jsem pouze tady v Brně, kde jsem se zúčastnil hned několika kempů. Připravoval jsem se s těmi nejlepšími grapplery i bývalým zápasníkem UFC, na závěr přípravy jsem už ale odjel zpátky domů. Bylo to tak lepší, protože v té fázi už není proč se učit nové techniky, které pak třeba v zápase ani nepoužijete, ale spíš potřebujete dva nebo tři parťáky, které znáte a kteří se na vás mohou střídat. S nimi už jsme ladili jen detaily.

S kým vším jste před soubojem spároval?
V Brně máme kvalitní amatérskou reprezentaci i spoustu skvělých thajboxerů, takže kluků na sparing jsem měl dost. A to včetně Jirky Procházky, se kterým jsem řešil hlavně technické věci. Radil mi, jak se mám hýbat a tak.

Jaké to je s ním trénovat?
My spolu trénujeme už dlouho. Známe se už od střední školy a troufám si říct, že jsme dobří kamarádi. Je to skvělý člověk, který poradí se vším, co může. Ale má asi o 30 kilo víc, takže úplně všechno spolu nacvičovat samozřejmě nemůžeme.

Jak vidíte jeho šance na titul v UFC?
Jako hodně velké. Co si budeme povídat, Blachowicz ani Teixeira už nejsou zrovna nejmladší, a kdyby se jeden z nich před soubojem o titul zranil, tak prvním náhradníkem je Jirka. Nic takového jim ale samozřejmě absolutně nepřeji. Ovšem stát se to může a v tom případě by měl Jirka velkou šanci ten pás získat. Navíc proti těmto dvěma, kteří by mu mohli sedět i svým stylem. Jirka je totiž hodně neortodoxní zápasník, jeden z miliónu. 

Když teď přejdeme k Jungwirthovi, jak těžký oříšek to pro vás bude? 
Co jsem se tak díval na kurzy sázkových kanceláří, tak favoritem je on. Je známější, navíc já asi takový marketingový tahák nejsem. Do vyložených bitek v kleci moc nechodím, spíš se snažím hodně přemýšlet a často přenést zápas na zem. To on sází hlavně na postoj, v němž se pořád hrne dopředu. Lidé ho berou jako hodně těžkého soupeře, ale pro mě je to protivník jako každý jiný. Věřím si na něj a bude to pro mě jen takový větší zářez v mojí statistice. 

Berete tedy váš zápas jako takový souboj stylů?
Může se to stát. Ale v kleci se snažím dost používat fighting IQ, tedy přizpůsobovat se tomu, co se děje v samotném zápase. Takže když to nepůjde v postoji, vezmu ho na zem a naopak. Je dobré mít nějakou strategii, ale ještě lepší je reagovat na samotný souboj, v němž vše může být jinak. 


Na co si u něj dát největší pozor?
Na jeho tlak kupředu a granáty v postoji, těmi by mě mohl ohrozit ze všeho nejvíc. 

Co jste vlastně říkal na jeho poslední zápas? Vyhrál podle vás Miroslav Brož zaslouženě?
Viděl jsem jejich souboj hned několikrát a upřímně říkám, že souhlasím s Mírou, že by té bitvě slušela spíš remíza. Za mě by to byl nejspravedlivější výsledek.

A nemáte trochu obavu, že když bude podobně vyrovnaný i váš sobotní zápas, přikloní se tentokrát rozhodčí spíš na jeho stranu? 
I já jsem samozřejmě četl různé komentáře, že rozhodčí tenkrát Christana okradli. Ale abych pravdu řekl, já si to úplně nemyslím. Navíc ty kluky rozhodčí trochu znám a vím, že oni sami jsou sportovci. Je naprostý nesmysl si myslet, že byli třeba podplacení nebo něco takového. Opticky se sice možná zdálo, že Christian natrefoval víc než Míra, ale tak už to někdy bývá. Třeba tam hrálo roli i to, že Míra je domácí bojovník, ale to fakt nevím a ani si netroufám nějak spekulovat. Každopádně je možné, že teď budou rozhodčí pod trochu větším tlakem než předtím. Pro mě to znamená jen to, že ho v kleci zkrátka musím přejet, aby pak mou výhru nemohl nikdo nijak zpochybnit.

Čím se hodláte obdarovat v případě vítězství?
Týdnem klidu s přítelkyní a dobrým jídlem a pitím. Jsem v tomhle takový požitkář a bohém. Čímž nemyslím, že bych se nějak opíjel, ale třeba sladké mi chutná moc.


Musel jste se v tomhle směru hodně krotit kvůli váze?
Já hubnu opravdu málo, týden do váhy mi většinou zbývá tak pět nebo šest kilo. Jsem proti nějakému brutálnímu shazování jen proto, abych pak při utkání vážil o pár kilo víc, protože tělu se to potom vrátí. Podle mě je to až kontraproduktivní.

V posledním zápase jste dost suverénním výkonem porazil Tomáše Bola. Splnil ten souboj veškerá vaše očekávání?
Já jsem před zápasem s Tomášem prohrál, takže pro mě bylo nejdůležitější se vrátit na vítěznou vlnu. Proto jsem šel na jistotu a přiznám se, že jsem byl i trochu líný udělat něco navíc, abych zbytečně neriskoval. Měl jsem k tomu dobrý důvod, zároveň však vím, že by se mi to příště mohlo hodně vymstít. Teď v sobotu musím podat ještě o level lepší výkon.

A na koho budete mít chuť po Jungwirthovi? 
Co mi říkal Ondra Novotný, tak se pro mě celkem těžko shánějí soupeři. Možná i proto jsem zatím zápasil spíš s cizinci, tak bych zase chtěl někoho z československé scény. Napadá mě třeba Matúš Juráček, Robo Pukač nebo Jožo Wittner. Chtěl bych se zkrátka porovnat s naší špičkou.

Lákalo by vás být prvním, kdo v Oktagonu Juráčka porazí?
My jsme souboj s Matúšem chtěli už teď v září. Ale buď byl zraněný, nebo to jeho tým nepřijal, to úplně nevím. Každopádně si nemyslím, že by byl Matúš někdo, kdo by utíkal ze zápasu. Ale zkrátka to nevyšlo, tak nám nabídli právě Jungwirtha a my ho hned vzali. Další články v kategorii

Divoké KO. Jeden z nejkrutějších knockoutů na jeden úder

7. 8. 2022Většina fanoušků MMA o víkendu probírá výsledky z UFC. Jak dopadly boje v nejprestižnější bojové organizaci na světě. ...

Nelítostný Američan si znovu řekl o Procházku! Jsem hladový lev, který chce jít po zlatu, prohlásil

7. 8. 2022Třináct zápasů, jedenáct vítězství, jeden duel skončil bez výsledku. Taková jsou úctyhodná čísla amerického ...

Pumelice, KO a lidi tleskali! Český boxer ničeho nelituje a škarohlídy má na salámu

7. 8. 2022Jdete po schodech nahoru, věříte si, máte sílu, radost, fanoušci vám dávají sílu. Pak stačí jedna rána, která ...

Moldavský medvěd zase úřadoval! Svého soupeře spořádal ve druhém kole

7. 8. 2022V až nečekaně jednoznačnou záležitost se na sobotním UFC on ESPN 40 proměnil zápas dvou obrů, Moldavana Sergeje Spivaka a brazilského tvrďáka Augusta ...

Drama v UFC! Pár hodin před zápasem musela bojovnice do nemocnice

7. 8. 2022Měla natrénováno, těšila se, ale poslední hodiny před UFC bitvou rozhodly, že nebude nic. Žádná klec, na řadě byl převoz do nemocnice. Takový ...

Návrat GCF je tu. Dva turnaje mají datum. Do hry jde i těžká váha

7. 8. 2022Před pár týdny organizace GCF oznámila, že přijdou nové nápady a nové časy. Nyní přichází první konkrétní ...

Procházkův rival si poradil i s legendou z Brazílie. Zatloukl ji do země jak hřebíky!

7. 8. 2022Šlo o atraktivní souboj čtyřky s desítkou polotěžké váhy. Na jedné straně legenda UFC, na té druhé muž, kterému by tam ...

VIDEO: Šel po KO. Chybělo asi 30 vteřin, během kterých bych ho dodělal, litoval Ducár

7. 8. 2022V současnosti nejlepší český profesionální boxer Vasil Ducár prohrál v Sheffieldu souboj s Jordanem Thompsonem o evropský titul ...

VIDEO: Angličané uhájili pevnost proti Čechům. Na rozloučenou přišel drtivý pravý hák

7. 8. 2022Tři čeští boxeři se v sobotu večer představili v anglickém Sheffieldu. Všichni šli proti neporaženým bijcům s bilancí 13-0, 6-0 a 7-0. ...