Musím si dát pozor na granáty, ví Kalašnik před bitvou s německým střelcem. Řekne si výhrou o Juráčka?

22.09.2021

Autor: Ondřej Propper

Andrej Kalašnik se těší na sobotu.

Andrej Kalašnik se těší na sobotu.FOTO: OKTAGON MMA


Na jedné straně přemýšlivý zápasník schopný dle potřeby měnit systém boje, na té druhé nesmlouvavý ranař a střelec v postoji. Kdo z nich bude slavit vítězství a kdo skončí v poli poražených? Na to dá odpověď sobotní bitva Andreje Kalašnika s Christianem Jungwirthem, která by měla patřit k ozdobám galavečera Oktagon 28 v O2 universum Jak vidí své šance dvaadvacetiletý člen brněnského Jetsaam Gymu a s čím mu v přípravě pomáhal jeho kamarád Jiří Procházka? Andreji, jak se těšíte na sobotní zápas?
Těším se strašně moc. A to i proto, že po bitvách bez fanoušků půjde o souboj před plnou halou, což je o něčem úplně jiném. Na turnajích v Brně lidi přijít nemohli a já měl často pocit, že je to spíš sparing než opravdový zápas. Bojovat bez diváků je takové smutné a já jsem moc rád, že konečně přijdou. 

Je podpora z hlediště něco, co vám při zápase vlije čerstvou krev do žil?
No jasně. A měl jsem to tak i v Brně, kde mi fandila jen rodina nebo hrstka lidí okolo klece. I oni ze mě ale dokázali vymáčknout to nejlepší. Zvlášť v okamžicích, kdy mi už začínaly docházet síly. Pevně věřím, že teď v Praze bude ta podpora ještě mnohem větší.

To by jistě měla být. Navíc když vaším protivníkem není nikdo z Čechů, ale soupeř z Německa…
Podle mě může být přízeň publika klidně padesát na padesát. Christian odzápasil v Oktagonu stejně duelů jak já, navíc má za sebou dva vyrovnané duely, v nichž měl podle některých fanoušků vyhrát. I z jakési solidarity mu tak v sobotu nejspíš budou hodně fandit, ale to je v pořádku. Je to taková oblíbená postavička Oktagonu. A o to lépe pro mě. Až ho porazím, vystoupám snad v žebříčku zase o kus nahoru.


Neuviteln FIGHT CARD Jedna z nejkvalitnjch v historii OKTAGONU! #OKTAGON28 vzbuzuje tsunami zjmu u od...

Posted by OKTAGON MMA on Friday, September 17, 2021


Jak probíhala příprava? Trénoval jste jenom v Česku, nebo jste využil i některý zahraniční kemp?

Trénoval jsem pouze tady v Brně, kde jsem se zúčastnil hned několika kempů. Připravoval jsem se s těmi nejlepšími grapplery i bývalým zápasníkem UFC, na závěr přípravy jsem už ale odjel zpátky domů. Bylo to tak lepší, protože v té fázi už není proč se učit nové techniky, které pak třeba v zápase ani nepoužijete, ale spíš potřebujete dva nebo tři parťáky, které znáte a kteří se na vás mohou střídat. S nimi už jsme ladili jen detaily.

S kým vším jste před soubojem spároval?
V Brně máme kvalitní amatérskou reprezentaci i spoustu skvělých thajboxerů, takže kluků na sparing jsem měl dost. A to včetně Jirky Procházky, se kterým jsem řešil hlavně technické věci. Radil mi, jak se mám hýbat a tak.

Jaké to je s ním trénovat?
My spolu trénujeme už dlouho. Známe se už od střední školy a troufám si říct, že jsme dobří kamarádi. Je to skvělý člověk, který poradí se vším, co může. Ale má asi o 30 kilo víc, takže úplně všechno spolu nacvičovat samozřejmě nemůžeme.

Jak vidíte jeho šance na titul v UFC?
Jako hodně velké. Co si budeme povídat, Blachowicz ani Teixeira už nejsou zrovna nejmladší, a kdyby se jeden z nich před soubojem o titul zranil, tak prvním náhradníkem je Jirka. Nic takového jim ale samozřejmě absolutně nepřeji. Ovšem stát se to může a v tom případě by měl Jirka velkou šanci ten pás získat. Navíc proti těmto dvěma, kteří by mu mohli sedět i svým stylem. Jirka je totiž hodně neortodoxní zápasník, jeden z miliónu. 

Když teď přejdeme k Jungwirthovi, jak těžký oříšek to pro vás bude? 
Co jsem se tak díval na kurzy sázkových kanceláří, tak favoritem je on. Je známější, navíc já asi takový marketingový tahák nejsem. Do vyložených bitek v kleci moc nechodím, spíš se snažím hodně přemýšlet a často přenést zápas na zem. To on sází hlavně na postoj, v němž se pořád hrne dopředu. Lidé ho berou jako hodně těžkého soupeře, ale pro mě je to protivník jako každý jiný. Věřím si na něj a bude to pro mě jen takový větší zářez v mojí statistice. 

Berete tedy váš zápas jako takový souboj stylů?
Může se to stát. Ale v kleci se snažím dost používat fighting IQ, tedy přizpůsobovat se tomu, co se děje v samotném zápase. Takže když to nepůjde v postoji, vezmu ho na zem a naopak. Je dobré mít nějakou strategii, ale ještě lepší je reagovat na samotný souboj, v němž vše může být jinak. 

Na co si u něj dát největší pozor?
Na jeho tlak kupředu a granáty v postoji, těmi by mě mohl ohrozit ze všeho nejvíc. 

Co jste vlastně říkal na jeho poslední zápas? Vyhrál podle vás Miroslav Brož zaslouženě?
Viděl jsem jejich souboj hned několikrát a upřímně říkám, že souhlasím s Mírou, že by té bitvě slušela spíš remíza. Za mě by to byl nejspravedlivější výsledek.

A nemáte trochu obavu, že když bude podobně vyrovnaný i váš sobotní zápas, přikloní se tentokrát rozhodčí spíš na jeho stranu? 
I já jsem samozřejmě četl různé komentáře, že rozhodčí tenkrát Christana okradli. Ale abych pravdu řekl, já si to úplně nemyslím. Navíc ty kluky rozhodčí trochu znám a vím, že oni sami jsou sportovci. Je naprostý nesmysl si myslet, že byli třeba podplacení nebo něco takového. Opticky se sice možná zdálo, že Christian natrefoval víc než Míra, ale tak už to někdy bývá. Třeba tam hrálo roli i to, že Míra je domácí bojovník, ale to fakt nevím a ani si netroufám nějak spekulovat. Každopádně je možné, že teď budou rozhodčí pod trochu větším tlakem než předtím. Pro mě to znamená jen to, že ho v kleci zkrátka musím přejet, aby pak mou výhru nemohl nikdo nijak zpochybnit.

Čím se hodláte obdarovat v případě vítězství?
Týdnem klidu s přítelkyní a dobrým jídlem a pitím. Jsem v tomhle takový požitkář a bohém. Čímž nemyslím, že bych se nějak opíjel, ale třeba sladké mi chutná moc.


Musel jste se v tomhle směru hodně krotit kvůli váze?
Já hubnu opravdu málo, týden do váhy mi většinou zbývá tak pět nebo šest kilo. Jsem proti nějakému brutálnímu shazování jen proto, abych pak při utkání vážil o pár kilo víc, protože tělu se to potom vrátí. Podle mě je to až kontraproduktivní.

V posledním zápase jste dost suverénním výkonem porazil Tomáše Bola. Splnil ten souboj veškerá vaše očekávání?
Já jsem před zápasem s Tomášem prohrál, takže pro mě bylo nejdůležitější se vrátit na vítěznou vlnu. Proto jsem šel na jistotu a přiznám se, že jsem byl i trochu líný udělat něco navíc, abych zbytečně neriskoval. Měl jsem k tomu dobrý důvod, zároveň však vím, že by se mi to příště mohlo hodně vymstít. Teď v sobotu musím podat ještě o level lepší výkon.

A na koho budete mít chuť po Jungwirthovi? 
Co mi říkal Ondra Novotný, tak se pro mě celkem těžko shánějí soupeři. Možná i proto jsem zatím zápasil spíš s cizinci, tak bych zase chtěl někoho z československé scény. Napadá mě třeba Matúš Juráček, Robo Pukač nebo Jožo Wittner. Chtěl bych se zkrátka porovnat s naší špičkou.

Lákalo by vás být prvním, kdo v Oktagonu Juráčka porazí?
My jsme souboj s Matúšem chtěli už teď v září. Ale buď byl zraněný, nebo to jeho tým nepřijal, to úplně nevím. Každopádně si nemyslím, že by byl Matúš někdo, kdo by utíkal ze zápasu. Ale zkrátka to nevyšlo, tak nám nabídli právě Jungwirtha a my ho hned vzali. Další články v kategorii

Jsem rozbitý jako lečo, moje životní energie je na minimu, přiznal Pirát

23.04.2024Přál si zápas v Edenu, vzhledem k okolnostem však tenhle turnaj bude muset oželet. Samuel Krištofič nedávno přiletěl z Dominikánské ...

Devastující KO. Přesné koleno našlo cíl, soupeř se bezvládně skácel k zemi

23.04.2024Zvítězit ve stylu. Zvítězit způsobem, který se zaryje fanouškům hluboko do paměti, to je sen leckterého bojovníka. Připsat si vítězství, ...

Pereira odkryl karty. Polotěžkou divizi brzdit nechce, o Procházku nestojí

23.04.2024Šampion polotěžké divize UFC má rád zběsilé tempo. Alex Pereira během tří let, co řádí v té nejslavnější ...

Zápasník MMA nakopl ring girl, poté došlo na hromadnou bitku

23.04.2024Tohle bylo za hranou. Jenže stalo se. MMA zápasník Ali Heibati dostal doživotní zákaz startu pod organizací Hardcore Fighting Championship. Íránský ...

Já jsem prostě jiný. Mám lepší mozek než ostatní, věří si irský provokatér z Oktagonu

23.04.2024 Hodně mluví, provokuje. Zjevně se však naučil své řeči potvrdit i v kleci. Irský střelec Denis Frimpong si o víkendu připsal další ...

Eden nabídne řežbu finišerů. Slovenský tvrďák vyzve Němce, co zápasil v UFC

23.04.2024Dokázal, co zatím nikdo na světě. Jako jediný knockoutoval brazilského ranaře Apolla Silvu, byť místo v kleci stáli tehdy v ringu, teď má ...

Ze svodů alkoholu ho odvedly bojové sporty, díky rodině vytrval. Musím být vzorem, věří Pereira

23.04.2024Alex Pereira působí dojmem chladnokrevné skály, jež neprojevuje žádné emoce, žádné známky pocitů. V jeho nitru se toho ovšem ...

Brno ladí bojovou kartu na Fusion Fight League. Přichází budoucí české hvězdy

23.04.2024Další galavečer bojových sportů se blíží. Tentokrát chystá adrenalinovou nálož Fusion Fight League. První květnový ...

Poznejte šestici reprezentantů před ME

23.04.2024Vrchol první poloviny sezony se uskuteční bez dvou českých reprezentačních olympioniků Lukáše Krpálka a Davida Klammerta. V nominaci ...

Načíst další články