Reprezentace je velká zodpovědnost, musí dokázat, že si to zaslouží, upozorňuje Král
O budoucnost nemá strach, ale musí se makat, porovnávat se se zahraniční konkurencí, pak budou větší šance na medaile ze světových turnajů. Takový pohled má Josef Král, reprezentační trenér amatérského MMA, který minulý týden vyrazil s reprezentanty na soustředění do Smržovky. „Není to jen o jednom momentu, turnaji, jde o celý rok, o celkový přístup,“ připomíná hlavní kouč pod Českým Svazem MMA.
Máte svůj gym Gorila MMA, v čem je největší rozdíl proti trénování reprezentace?
Rozdíl je v tom, že nejsem s lidmi furt, potkáváme se na srazech, soustředěních, na turnajích. K tomu musím na ligách pozorovat, jak se nominovaní perou, nejsou to úplně moje lidi, se kterými jsem denně, v tom to je jiný proti práci v klubu. Už jsem si ale zvykl, reprezentačním trenérem jsem přes rok. Znám zápasníky, vím, kdo je v širším výběru.
Jak se spolupracuje s mladými?
Musím říct, že mě to strašně baví. Nezažil jsem, že by měl někdo pocit, že ho nebaví trénovat, nechce být na srazu. Berou nominaci zodpovědně a vnímají co jim s trenéry říkáme. V reprezentaci jsou za odměnu, ale je to zároveň velká zodpovědnost a musí dokazovat, že si zaslouží být v reprezentaci.
Uvědomují si to?
Neříkám, že to je u všech stejný, u některých to trvalo, ale 90 % si to uvědomuje. Ví, že to není jen o turnaji, kde zápasí, musí předvádět výkonnost i na reprezentačních srazech a soustředěních. Není to jen o jednom momentu, jde o celý rok, o celkový přístup.
"Momentln provm nejastnj obdob v ivot," usmv se esk reprezentantka Barbora Suchnkov. Rozhodla se...
Zveejnil(a) Kaoko.cz dne Pondl 5. jna 2020
Co mladým chybí?
Sport se hodně změnil, když jsem já zápasil a dostal jsem nabídku do Ruska, Dánska, tak jsem to vzal a šlo se i s tím, že to bude těžký. Měli jsme porovnání se světem, bolelo to, ale porovnání se zahraničím bylo častější. Na tomhle se snažíme pracovat na Českém Svazu MMA, chceme, zvláště v této době, přivézt nějaké lidi sem, třeba z Polska, z okolních zemí. Případně domluvit turnaje, pokud nebude mistrovství světa a Evropa. Proč nejet třeba na otevřené mistrovství Polska, Slovenska. Toto se snažíme klukům a holkám umožnit. Tohle porovnání vidím jako největší rozdíl proti době, kdy jsem zápasil já. Je to těžké, ale nesmíme zapomenout, že proti vám vždycky stojí člověk z masa a kostí, který má dvě ruce a dvě nohy.
Co holky a reprezentace?
Holek moc není, a není to jen naše záležitost. Přijedete na mistrovství Evropy a Poláci tam taky mají jednu dvě holky. U nás mě mrzí, že holky, které výkonnost mají, měly, brzo končí. Začnou řešit práci a plno věcí okolo. Myslím si, že by je jednou tohle mohlo mrzet. Jsou mladý, aby skončily a nereprezentovaly. Já být holka, jezdím na srazy, kempy, konkurence je menší než u kluků a šance na úspěch je větší.
Kolik lidí má nyní trenérský reprezentační tým?
Tým se už ustálil. Co se týče boxu, je v reprezentaci Míťa Soukup, což je super, protože je boxerským reprezentačním trenérem u holek. Na výjezdy s námi jezdí Vašek Přibyl, se kterým se skvěle spolupracuje, dále Renáta Vesecká, což je základ, protože ženská je potřeba, když jezdí i holky. Nesmím zapomenout na Jardu Hovězáka, trenéra UFC zápasníka. On je hodně dobrý motivátor, je to super člen týmu.
Máte stejný pohled na MMA?
Myslím, že máme zatím hodně podobné názory, co bychom chtěli dělat, jak motivovat, jak reprezentovat. Naše práce je hodně o motivaci, vtloukat jim do hlavy, že jsou v reprezentaci, pojďte se fakt snažit a udělat úspěch.
Jaká je úroveň amatérského MMA v Česku?
Medaile se vozí, takže to není vůbec špatný. V amatérském MMA jsou znát strašně země na východ od nás, Rusové, Kazaši, bývalý Sovětský svaz, oni mají obrovskou základnu. Na každý turnaj přijede pokaždé skoro někdo nový a stále vyhrávají medaile. Tihle jsou odskočení. Ale s Polskem, Slovenskem, Francií a dalšími státy jsme na tom docela dobře.
Jak vid Ji "Denisa" Prochzka amatrsk zpasnky? "Urit mohou v budoucnu uspt. Kdy jsem j nastupoval do svho prvnho profi zpasu, tak to je pln jin hra, jsou mnohem vce vysplej."
Zveejnil(a) Kaoko.cz dne ter 6. jna 2020
Kde vás nejvíce pálí pata?
Problém jsou kvalitní sparingy. Snažíme se reprezentační srazy dělat častěji a častěji, ale po čase se točí ti sami lidé. Chce to se rvát s novými lidmi.
Je cesta domlouvání se klubů mezi sebou?
Srazy jsou jednou do měsíce. Některé kluby jezdí a pošlou nominovaný i nenominovaný, tam je vidět touha. Kluk si to zaplatí a chce to zkusit, chce tam být, chce prorazit. Pak jsou kluby, které nejezdí, přitom mají holky i kluky v reprezentaci. Potom je možné, že přijdou o nominaci. Dali jsme ven, že se musí splnit jedno z nominačních kritérií, teď to byla třeba republika, vítěz měl jistou nominaci na mistrovství světa, ale jsou tu další věci okolo - srazy a soustředění.
Máte na kluby páky?
Bohužel nemáme. Na druhou stranu se nám to nechce lámat, buď chceš, nebo nechceš. Přitom akce jsou hrazené, což dřív nebylo. Za mě by mělo byt tohle jasný - jedu.
Mistrovství světa patrně nebude, co s reprezentanty, kde sbírat zkušenosti?
Tohle řešíme, vzhledem k situaci se neví, jestli něco bude, nebude. Spousta států nebude moct vyslat zápasníky, takže se bavíme, že bychom se propojili s polskou a slovenskou amatérskou scénou. Jsme u sebe, navíc to není tak finančně náročné.
Kde vidíte české amatérské MMA za pět let?
Úspěšní byli před nedávnem například Leoš Brichta, Kuba Tichota, Peter Gabal. Ty teď hodnotíme, máme je zafixovaný po x letech v amatérech. Je strašně důležitý udržet kluky v reprezentaci. Pokud budou odcházet po dvou letech do profíků, tak to nepůjde dopředu. Tohle je i směr ve světě, zůstat déle mezi amatéry, sbírat zkušenosti, po čase i hlava jinak pracuje, to je rozdíl, pak je větší šance na úspěch. Určitě tu jsou holky a kluci, kteří budou vozit medaile a budou na stejné úrovni jako tři zmínění.