Skoro 13 milionů korun. Bez bojovníků, vysvětlil Novotný konec jedné slavné éry. Důvodů má ale víc
26.06.2023
Autor: Ondřej Huml

Ondřej Novotný.FOTO: OKTAGON MMA
Svým způsobem šlo o unikát. O turnaj, který Česku i Oktagonu záviděl takřka celý svět, byť pražský magistrát to viděl trochu jinak. Jak moc je ale galavečer na Štvanici organizačně i finančně náročný, vědělo jen vedení organizace. I proto se rozhodlo ho letos udělat hned dvakrát, ale hlavně naposledy. Zkrátka přišel čas se loučit. O důvodech se šéf Oktagonu Ondřej Novotný rozhovořil v MMA Letem Světem.
"U tohoto tématu se můžeme zastavit na trochu déle. Oznámili jsme, že poprvé a naposledy budou dvě Štvanice. Asi jsme však dostatečně nezdůraznili, že s vysokou pravděpodobností půjde o poslední Štvanici úplně," povzdechl si šéf Oktagonu a dal se do vysvětlování, proč je třeba udělat za touhle érou tečku.
"Má to samozřejmě mnoho důvodů. Hlavní i ty vedlejší. Důležité je, že my máme Štvanici extrémně rádi, vždy jsme se jí pyšnili. Ten stadion však stavíte jen na jeden den, tentokrát na dva. Musíte k tomu přemluvit hodně lidí, udělat spoustu kroků," začal Novotný a připomněl, že turnaj na Štvanici měl být letos oznámen už v březnu.
Tyto plány ale vzaly rychle za své. Chvíli to dokonce vypadalo, že magický turnaj neproběhne vůbec. Nakonec sice ano a rovnou dvakrát, obstrukce by se ale řešily příští rok znovu. A zjevně jich není málo.
"Praha je třeba hodně přísná na rámus. Bratislava i většina evropských metropolí mají pravidla nastavená jinak, tady jsme si ale zvolili, že žít ve městě znamená žít tak trochu na vesnici. Můžeme mít přitom různé pocity k tomu, zda bude ohňostroj nebo ne, jestli všechny koncerty musí nutně končit v deset hodin. Zkrátka zda tu některá pravidla nejsou trochu od toho, abychom se čas od času všichni domluvili, že je můžeme porušit. Navíc takových věcí je kolem Štvanice spousta. A taky je malá. Alespoň s ohledem na to, co všechno se do ní musí narvat. Jakkoliv máme ten turnaj rádi, tak dělat ho pro šest až sedm tisíc lidí, když na něm startují esa jako právě letos, to už je pak z toho spíš brandová záležitost," vysvětlil Novotný.
Zkrátka a dobře, srdce je věc jedna, matematika druhá. A ta je dost neúprosná. "Milujeme to, ale dnes je třeba počítat ekonomiku za každou cenu. Navíc je tam riziko počasí, zvlášť když tenhle turnaj teď děláme dva dny. Má to i spoustu dalších důvodů, o nichž mluvit nechci, protože se jedná o interní záležitost. Pakliže se ale chceme posouvat, musíme se posouvat i v tomhle. Když totiž vidíš, jak se dělají venkovní akce, co všechno riskuješ a co za to můžeš dostat, jako podnikatel musíš tu míru rizika velmi dobře zvážit." dodal Novotný.
Když se však s tímhle místem loučit, ať to tedy stojí za to. Právě proto se letos na Štvanici pojede v pátek i v sobotu. "Otevřeně říkám, že se druhý turnaj neprodává tolik, jak bych si já představoval. V tuhle chvíli jsme na polovině, prodáno je necelých tři tisíce lístků. A to pro nás není dost. I tohle nám ukazuje potenciál toho místa. Naše chuť je ale dál obrovská. Zainvestovali jsme do obou startovek, sehnali jsme ty nejlepší bojovníky. Tak uvidíme, jak to celé dopadne, já s Paľem budeme v míru se vším. Zároveň chceme ale udělat další krok, připravovat nové projekty, aby nás to každý rok bavilo znovu a znovu. Zkrátka jsem přesvědčen o tom, že nastal čas se posunout dál," zdůraznil Novotný s tím, že spousta kritiků nemá ani ponětí o tom, jak náročné je takový turnaj uspořádat.
"Normálně to nedělám, teď však řeknu jedno číslo. Event production, tedy náklady na akci, činí 511 tisíc euro (skoro 13 milionů korun). Bez bojovníků. Tak si spočítej, kolik do toho musíš dát a porovnej to s tím, jaké má to místo vlastně potenciál. Co ti nabízí a co po tobě chce. A to už ani nemluvím o tom, že ještě musíš s někým vyjednávat, jestli tam můžeš pustit rachejtli nebo ne," podotkl Novotný.
Upřímně pak vyjádřil své zklamání, že zatímco finále Evropské konferenční ligy Praha tleskala, galavečer na Štvanici patřičně ocenit neuměla. Alespoň ne tak, jak by si to tahle akce zasloužila. I proto proběhne letos hned dvakrát. Bohužel ale naposledy.