Syn fotbalové legendy byl ukončen fotbalovým kopem
03.01.2024
Autor: Miroslav Obluk
A bylo hotovo...FOTO: RIZIN FF
Ironie v celé své kráse. Japonský válečník Kota Miura nastoupil na sklonku loňského roku na turnaji Rizin 45 ke své třetí bitvě pod pravidly MMA (některé statistické weby uvádějí čtyři, jedna z nich však měla upravená pravidla). Jeho soupeřem byl debutant v profi MMA Koji Tanaka. Zkušený kickboxer Tanaka ovšem nenechal nic náhodě, vsadil na své kopy a mladíka popravil nemilosrdným způsobem. Zamířil, trefil a ukončil syna legendárního japonského fotbalisty fotbalovým kopem.
Finiš, který ve slavné UFC neuvidíte. Kopy do hlavy, když je bojovník na zemi, kolena přicházející ve chvíli, kdy má bojovník trojbodovou oporu na zemi, to jsou praktiky, které jsou v té nejuznávanější MMA lize světa zakázané.
Jedná se o logický krok. Tyto techniky mohou způsobit vážná, a dokonce život ohrožující zranění, včetně poškození hlavy a krku. Jejich zamezení tak slouží k ochraně zdraví bojovníků. Podle lékařů může fotbalový kop dokonce lámat vazy.
Tuto techniku dnes uvidíte jen málokde, stále však existují organizace, kde jsou podobné kopy povolené. Jednou z nich je právě japonský Rizin.
I proto mohl Tanaka jednadvacetiletého soupeře nejprve sestřelit k zemi nepříjemným loktem, zasypat ho salvou úderů a následně svou práci dokončit třemi masivními kopy do hlavy. Bitva byla u konce. Děsivé ukončení bylo na světě.
Japonští fanoušci byli u vytržení, těšili se. Na podobnou akci jsou zvyklí, ti evropští již méně. Pohled na zdevastovanou tvář mladého bijce nepatřil k nejpříjemnějším. Tvrdé kopy mu naštěstí pouze zničily nos, tekla krev, k vážnějšímu zranění nedošlo. Naštěstí.
Mladičký Japonec se dokázal z tvrdé porážky oklepat. Fotbalový kop pro něj ale mohl mít život ohrožující následky. Ironií osudu je poté skutečnost, že jeho otci právě fotbalové kopy přinesly slávu. Nikoliv v kleci, nýbrž na hřišti.
Legendární Kazuyoshi Miura začal svou profesionální fotbalovou kariéru v roce 1986 v brazilském Santosu a od té doby střídal kluby v Brazílii, Japonsku a Evropě. V japonském národním trikotu vsítil rekordních 55 gólů a ve svých šestapadesáti letech je stále aktivním hráčem portugalského Oliveirense.
I on by však byl patrně spokojenější, kdyby fotbalové kopy zůstaly pouze na zeleném pažitu a nedostávaly by se do ringu či klece. Na druhou stranu i jeho syn před dvěma lety zvítězil stejným způsobem.
Možná jde o kulturní odlišnost, ale podobně laděný kop rozhodně nepůsobí dobrým dojmem. Místo bojového umění připomíná nemilosrdnou hospodskou rvačku. Místo kopu, jenž vede ke skórování, vede spíš k vlastní brance.