Úspěch po dvou letech přežívání. Klauda si přivezl z MS medaili. Příslib lepších časů?

15.12.2021

Autor: Libor Kalous

To je on, Jakub Klauda...

To je on, Jakub Klauda...FOTO: se souhlasem Jakuba Klaudy


Vrátil se a jeho batoh zdobila bronzová medaile. Jakub Klauda vybojoval v Thajsku na mistrovství světa v thajském boxu placku. Úspěch na mezinárodní akci, kde bylo více než devadesát zemí. V civilním životě policista se vrátil, rozkaz splnil, uspěl. „Po tom všem jsem spokojený,“ začal vyprávět po příletu do Prahy.Co máte na mysli?
Asi jako v každém sportu všemu dva roky předcházel covid, přemýšlení, jestli vše má smysl, když se vše rušilo. Nebyla taková chuť do tréninku, to ovlivnilo hodně lidí. Já jsem se bavil na mistrovství světa s několika zápasníky, které znám, ti měli podobný postoj. Všechno současná situace zabrzdila.

A když se podíváte na samotný pobyt v Thajsku?
Poprvé jsem tam byl před dvěma a půl lety na mistrovství světa, to byl diametrálně odlišný rozdíl ohledně života na místě. Nyní to tam je v podstatě mrtvý. Málo turistů, ulice, které dříve žily, teď byly absolutně prázdný.

Pokud se vrátíme ke sportovní stránce?
IFMA šla neuvěřitelně nahoru, je tu příslib, že bychom měli jít na olympiádu, thajský box je už uznaný jako olympijský sport, teď je otázka, kdy se tam dostane. Na turnaji byli zápasníci z více než devadesáti států, bylo asi 700 zápasů. IFMA šla hodně nahoru za poslední roky. 


Je třetí místo mezi těmi top vaší kariéry?
Svým způsobem ano, svým způsobem ne. Je to úspěch po dvou letech přežívání, takto bych nazval svoji kariéru za času covidu. Byly dlouhé pauzy bez zápasů, tohle člověka někdy otráví. 

Teď jste ale přivezl bronzovou medaili, dává vám to větší chuť zase?
Je to tak, je to nová jiskra.

Jaké máte odezvy na úspěch z Thajska?
Odezvy jsou pěkný, hodně sportovců mi gratulovalo, dostal jsem pěkný slova, kolegové z práce taky psali. Přišly i odezvy od lidí, které neznám, což mě potěšilo.

Pomůže úspěch z MS thajskému boxu v Česku?
Určitě. Nechci říct, že jsem byl odpůrcem sociálních sítí, ale nebaví mě moc. Na promo moc nejsem, ale v dnešní době je prezentace potřeba, trochu se i pochválit. Jde o součást sportovce, i sociální sítě patří v dnešní době do komplexní prezentace. Je potřeba jít s dobou. Pokud ne, zanikneme.

Věříte, že získáte po úspěchu partnery, sponzory?
Samozřejmě bych něco přivítal, doteď kromě přípravků celou přípravu financuju sám. 

Není to smutný?
Thajský box nemá u nás takové jméno. Kvůli tomu to nefunguje ideálně.

Nemůže si ten sport za to i sám, jak je prezentován, jaká je mu věnována pozornost směrem k fanouškům, médiím?
To je dobrá otázka, co si budeme povídat. Třetí místo je jeden z dalších dílčích úspěchů, předtím byly také, ale moc lidí to neví. Někdo by se toho mohl chopit a vzít to za správný konec a trochu thajský box více promovat, aby se o nás vědělo.

Vy jste se kvalifikoval také na Světové hry, což je další příslib pro thajský box...
Ano, ty jsou jednou za čtyři roky. Teď to bude za pět. Tam bych měl být už kvalifikovaný, nějaké body tam už mám. 


Jaké máte nejbližší plány?
Příští rok bude mistrovství Evropy, pak následuje mistrovství světa, což bude ještě před Světovými hrami. Bude to celkem rychlý sled událostí. Teď doléčím nějaké neduhy a vrhnu se opět do přípravy. Možná dám ještě nějaký profi zápas. Uvidíme. Na Slovensku jsem si dal třeba zápas v malých rukavicích a musím uznat, že tohle nic moc pro mě.

Proč?
Chápu, lidi chtějí vidět krev, chtějí vidět dva frajery, kteří se mlátí hlava nehlava, ale lidi by si měli uvědomit, že děláme sport. Sportovec chce sportem žít a ne se zrakvit a půl roku nic. Lidi koukají rádi na MMA, ale chtějí boj v postoji, nechtějí se dívat na zem, protože tomu nerozumí. Zem není moc populární.

Kde bude probíhat příprava, platí Spejbl gym?
Určitě, se Spejblem jsem začal spolupracovat, shání mi nějaké zápasy, ale tím jsem nezanevřel na svůj domovský gym, tam budu taky dál jezdit. To platí i o gymech v Hradci a Pardubicích.

Dá se říct, že berete svoji sportovní kariéru před a po covidu?
Teď jsem zažil dobrý nakopnutí, věřím, že to ve mně rozhoří zase plamínek, který skomíral. Třeba se všechno zase vrátí. Manželka mě podporuje, ona je vrcholový sportovec, do minulé sezony hrála basket profesionálně. Od ní mám velkou podporu, ona chápe život sportovce. Uvidíme, jaký bude příští rok.Další články v kategorii

PML píše své 10. pokračování. Ukončím tě submisí, uslyšel před bitvou Buchinger

24.05.2024Nastal den D. Tuzemská organizace PML si dnes střihne již své desáté pokračování. Bojovníci MMA i thajského boxu včera úspěšně ...

Životní výzva. Kamarádi se ptali, proč mi dali tak těžkého soupeře, směje se Ukrajinec před PML

23.05.2024Čeká na něj největší kariérní výzva, nejtěžší boj. Ukrajinský bojovník Timur Didiaev se již v pátek utká ...

V Thajsku rozlosováno. Čeští boxeři znají své soupeře v olympijské kvalifikaci

23.05.2024Rozlosováno. Čtyři čeští boxeři už znají své úvodní soupeře ve světové olympijské kvalifikaci, která byla ve čtvrtek ...

Airbike je pro lidi, co mají moc volného času. Šormová před PML trénovala jinak

23.05.2024Desátý turnaj PML - Professional Muaythai League nabídne také jeden ženský duel. Avšak kompletně jiného složení, než se ještě ...

Jsem připraven na všechno a všechny, hlásí Zawada. Ve Frankfurtu chce bojovat o titul

23.05.2024Přes Eden do Frankfurtu. Tuhle cestu si naplánoval německý bojovník David Zawada, jehož na fotbalovém stadionu pražské Slavie čeká v červnu ...

Poslední šance na olympiádu v Paříži. Čeští boxeři se dozví soupeře v Thajsku

23.05.2024Poslední šance se blíží. Česká boxerská výprava očekává první zápasy v dalekém Thajsku. Tam od 24. ...

PML se chystá na jubilejní turnaj. Co dál? Dovedu si představit v ringu i Marpa, přemítá promotér

22.05.2024Před třemi měsíci odstartovala organizace PML novou éru, v jejich řadách se poprvé představili MMA zápasníci, ke slovu se dostal i revoluční ...

Olympiáda má přednost, ale chci podat maximální výkon, hlásí Krpálek z dějiště MS

22.05.2024Na mistrovství světa v Abú Zabí nastoupí Lukáš Krpálek v pozici desátého muže světového žebříčku nejtěžší ...

KSW je menší sen. Když se tam dostanu a bude se mi dařit, UFC by mohlo být otázkou času, věří Toporcer

22.05.2024V RFA kosí jednoho soupeře za druhým, ze šesti zápasů tam prohrál pouze jediný. Už v sobotu ho ale čeká další velká ...

Načíst další články