Jirka je skvěle připravený, on je neuvěřitelné vyzrálý bojovník, věří Procházkovi Reinders

1. 5. 2021

Autor: Libor Kalous

ZDROJ: Radek Úlehla

Věří, že bude šampionem v UFC. Takové mínění má trenér André Reinders o zápasníkovi MMA, který je nyní nesledovanějším v Česku. A tím je Jiří Procházka, který bude v neděli nad ránem bojovat v Las Vegas s Dominickem Reyesem. Oni dva mají hlavní zápas, takové mety žádný český MMA zápasník ještě v UFC nedosáhl. „Šampiona poznáte, že on neodejde z tréninku dřív, on tam zůstane déle, on si přidává a jde často za hranu lidských možností,“ řekl v rozhovoru pro kaocko.cz Reinders, který viděl rodáka z Hostěradic nesčetněkrát při tréninku, protože jezdí spárovat z Brna do pražského Reinders gymu. 

Jak podle vás zápas Procházky s Reyesem dopadne?
Myslím si, že zápas hodně ovlivní mentální nastavení obou bojovníků. Tohle je u Jirky jedna z nejsilnějších zbraní. Reyes je po dvou porážkách, takže může mít opatrnější rozjezd, což by Jirkovi hrálo do karet, protože on si potřebuje ze začátku soupeře načíst. Když ho má načteného, začne ho přebírat, rozebírat a ve finále to dopadne jako s Oezdemirem. 

Reyes má jedenatřicet let, poslední dva zápasy prohrál, má nejlepší za sebou?
To se nedá říct. Vrchol často určuje mentální nastavení, které teď nemá ideální. Fyzicky a technicky může být na vrcholu, ale u hlavy nyní vidím otazník. Myslím si, že začátek zápasu rozhodne, jak se bude vše vyvíjet. Bude záležet, jestli Jirka udrží disciplinovanost. Pokud by dokázal Reyes trefit v úvodu nějaké údery a on dokáže knokautovat soupeře, tak to by mohlo být nebezpečný, ale myslím si, že Jirka si je toho vědom.

Procházkova cesta za Reyesem

Jak se může zápasník změnit, když dvakrát prohrál a už téměř deset let zápasí?
To je velký otazník. Může být hladovější, dravější. Ale také může mít v sobě brzdu a bude v začátku opatrnější. Samozřejmě první varianta by byla pro Jirku horší.


Procházka k vám do Reinders gymu jezdil spárovat, jak často se u vás točil před Reyesem?
Jedno období jezdil hodně na sparingy, takže třeba v průběhu měsíce byl u nás čtyřikrát. Snažili jsme se mu pomoct. Ať to byl Miloš Petrášek, Michal Martínek, Dan Škvor, často k nám také jezdil Matěj Peňáz. Za mě je Jirka skvěle připravený, on je neuvěřitelné vyzrálý bojovník. Pro laika mohou někdy jeho údery vypadat nekoordinovaně, necíleně, ale jsou naopak přesné. Při jednom sparingu mi došlo, že on má své tělo pod kontrolou. Dostal se do přestřelky a dokázal úder, který by patrně skončil knokautem, zastavit centimetr od svého sparingpartnera, od jeho brady. On své tělo dokonalé ovládá, má skvělé oko.

K tomu všemu potřebuje fyzičku, má ji na 5x5 minut?
Fyzičku má skvělou, na něm se točilo víc lidí a on je až do konce adekvátně odspároval. Navíc si je schopen ještě po tréninku přidat.

Trenér MMA André Reinders


Jak reagovali kluci od vás na sparingy s Procházkou?
Jirka k nám jezdí poměrně pravidelně, protože ve své váze má u nás nejlepší sparingpartnery. Kluci ho opěvují, chválí, protože je výborný bojovník. Na každém se dá najít nějaká chybka, drobnost, ale u něj jich je méně a méně.

S čím měli největší problém?
On je nevypočitatelný, má dlouhé ruce, skvělý oko, tvrdý úder, mění střehy. Přitom při sparingu neprojeví to nejsilnější, to ukáže až v zápase, tím myslím mentální nastavení. 

Občas jsou slyšet názory, že se vlastně moc neví, jakou má zem. Vy jste ho viděl, takže jaký je Procházka v boji na zemi?
On má zvláštní boj na zemi, kde by se daly najít technické nedostatky, ale on to všechno nahrazuje svoji dravostí, divokostí, kondicí. Občas udělá nepředvídatelné věci, kde využije svých vlastností, které má jako jeden z milionu. Nemůžu kritizovat někoho, komu to funguje.


Dokážete vy z pozice trenéra odhadnout, kam až může dojít, kdy bude jeho vrchol?
Jako trenér na bojovníky koukám více kriticky, vždycky vidím díry, to je logický. Každý zápasník má nějaké rezervy, ale jsem přesvědčený, že on je v nejlepších rukou, tedy u Jaroslava Hovězáka a Martina Karaivanova, kteří s ním neustále pracují, aby děr bylo co nejméně, aby táhnul vítěznou šňůru dále.

Procházka má osmadvacet let, jde o ideální sportovní věk?
Ideální věk u něj přijde. On je obrovsky zkušený, u chlapů je vrchol okolo třicátého roku, takže on je těsně před vrcholem, takže to nejlepší z něho teprve uvidíme.

A to je titul v UFC?
Myslím si to. 

Pomáhá mu i to, že on boj miluje?
Rozhodně, nemůžete dělat dobře něco a nemilovat to, to nejde. Člověk může dělat dobře jen to, čemu dává maximum, a to on dává. On sportem žije od rána do večera. Známe jeho extrémy, kdy je schopen jet čtyřiadvacet hodin jen přední zadní. Jenže tyhle věci mu dávají absolutní kontrolu nad svým tělem a hlavou. Tohle v zápasech poté vede k vítězství. Šampiona poznáte, že on neodejde z tréninku dřív, on tam zůstane déle, on si přidává a jde často za hranu lidských možností. 

Další články v kategorii

Loupež v MMA, okradli rozhodčí zápasníka o výhru?

19. 6. 2021Jedno pořekadlo v bojových sportech říká – nenechávejte verdikt na rozhodčích. Jde o to, pokud zápasník duel ukončí před ...

A vy ji znáte? O nové a usměvavé tváři Oktagonu vědí už i v pekárně

19. 6. 2021Ještě si nepřipsala ani jeden MMA zápas pod organizací OKTAGON MMA, ale lidi už ji poznávají. Takové zážitky už sbírá ...

Zombie jde do akce! Uvidíme další krvavou řež? Po poslední porážce byl bojovník UFC u psychiatra

19. 6. 2021Možná není nejlepším zápasníkem UFC, zato má však v sobě jeden vzácný dar. Právě jeho zápasy totiž ...

Boxerský světový šampion do MMA? S Ngannouem by do klece šel, ale má to háček

19. 6. 2021Bitvy boxerů se zápasníky MMA se stávají v poslední době lákavými událostmi. Čtyři roky starý kasovní trhák ...

Skok do světa ramp. Bojovnice MMA Pudilová měnila outfit při focení. Nebyla na to sama

18. 6. 2021Byl to dlouhý den. Nezvyklý den. Trénink mají do 90 minut hotový, v pátek šlo o podstatně delší šichtu. Zápasnice ...

Pěsti hrály už při vážení. Kdo vybojuje bitvu o nejsilnějšího chlapa, dojde na rychlovku?

18. 6. 2021Jedenáct zápasů, takové je zápasové menu pro sobotní Oktagon 25, který se odehraje v Brně. Bitvy v kleci startují v 18 hodin. ...

Nová hvězda UFC si po zranění sebe sama připadala jako idiot. Teď touží stát se novým McGregorem!

18. 6. 2021Že i slavení velkého vítězství se zkrátka musí umět, to už dneska dobře ví také vycházející hvězdička bojových ...

Box bez rukavic. Dáte šanci bojům ostrým jako žiletky? Podívejte se

18. 6. 2021Má šanci box bez rukavic více zaujmout sportovní fanoušky, vyprodávat velké haly v Česku? Čas ukáže, jak si může tento tvrdý ...

Další soupeř pro Diaze? Trenér slavného grázla UFC chce trilogii s McGregorem!

18. 6. 2021Ačkoliv skončil jeho comeback porážkou, americký bijec Nate Diaz v UFC rozhodně nic nebalí. Ihned po sobotním nezdaru s ranařem Leonem Edwardsem vyhlásil, ...