Masivní podpora! Domácí bojová scéna stojí za Procházkou: 20 pohledů na český historický fight v UFC

30.04.2021

Autor: Libor Kalous

Připraven na boj...

Připraven na boj...ZDROJ: Martin Karaivanov


Tady se bude psát velká kapitola českého MMA v nejprestižnější organizaci světa. Hlavní zápas na kartě UFC bude mít v neděli nad ránem Jiří Procházka, který bude bojovat v Las Vegas s Dominickem Reyesem. První Čech takto vysoko. Pětka polotěžké divize proti trojce. Český samuraj proti bojovníkovi, který šel poslední dvě bitvy o titul a prahnul po koruně divize. Jak vidí česká bojová scéna tento souboj? Tady máte dvacet pohledů. Jedno je jisté, Procházkovi se věří, ale pozor na infarkt, Procházka dokáže předvádět divoký styl. Patrik Kincl, zápasník, trenér MMA
Já to tipuju tak, že budu mít asi tři infarkty. Já Jirkovi věřím, je to blázen. Myslím si, že je schopen to dát i před limitem. V UFC ho mohou ještě lehce podcenit, i když s Volkanem si udělal skvělý jméno. Jirka má tak nečitelný styl, že je v UFC pro všechny velká hrozba. Nikdo podobný tam v polotěžké váze takový není. Na někoho takového je hrozně těžké se připravit.  

Tomáš Hron, zápasník K-1
Věřím Jirkovi, ani jsem nikdy nepochyboval, že by nevyhrál. On je v hlavě tak nastavený a má takové schopnosti, že mu prostě věřím, vyhraje. 

Michal Reissinger, zápasník thajského boxu, boxer
Myslím si, že Jirka bude správně motivovaný a ten jeho tykadlový účes mu pomůže k tomu, aby vyhrál nad Reyesem v prvním kole KO.

Ondřej Novotný, spolumajitel organizace OKTAGON MMA
Pro mě to je padesát na padesát, vyrovnaný zápas. Myslím, že Reyes má paradoxně nejlepší za sebou, už nemá takový drajv, strašně zpomalil. Dřív hodně chtěl, zničehonic mi přišlo, že mu na tom až tolik nezáleží, zatímco z Jirky je to cítit úplně obráceně. Myslím si, že bychom měli vidět stejný průběh, který předvedl s Oezdemirem. Může se klidně stát, že Jirka bude hulit, bude v krizi a pak Reyese něčím překvapí. Myslím si, že se zase trochu zblázní, to už patří k jeho stylu. Neumím si představit, že bude mít ruce nahoře a najednou bude fantastický v krytí kopů. Asi tam zase nechá přední nohu a Reyes ho na tom může trochu trápit. Jenže Jirka je jiný, on je výjimečný.  


Jan Stach, grappler, trenér
Myslím, že na výkonu Reyese se podepíše, že jde po dvou prohrách a delších přestávkách mezi zápasy a spíše než sebevědomého Reyese, kterého jsme viděli v zápase s Jonesem (Dom tehdy neporažený) uvidíme toho opatrného jako v zápase s Blachowiczem. Čekám, že Reyes se bude snažit přenést zápas na zem. Ať už se mu to povede nebo ne, nezvládne to ani ukončit ani házet a kontrolovat celý zápas a Denisa vyhraje KO/TKO.

David Kozma, zápasník MMA
Myslím si, že Denisa vyhraje. Vidím to tak, že to bude hodně atraktivní z obou stran. Uvidíme hodně přestřelek. Jiří bude klasicky s rukama dole a nakoupí dost čistých úderů, ale nakonec to bude on, kdo trefí čistou bradu a zvítězí na KO.

Karlos Vémola, zápasník MMA
Jirka dře jako nikdo tady v Čechách, má k tomu svoje metody, které by ne každý dokázal zvládnout. Poslední překážka na cestě k titulu je Reyes. Nebude to jednoduchý zápas, ale věřím, že to urve. Od posledního zápasu musel se svým týmem upravit plno věcí, ale Jirka je kluk, který se zlepšuje zápas od zápasu. Vždycky vidíte nějakou změnu. Když udělá chybu, vždy ji s trenéry probere a napraví. Uvidíme skvělý zápas, těším se. Československé MMA na světové mapě vejde do dějin.

Procházkova cesta za Reyesem


Jan Malach, zápasník MMA
Jirka vyhraje a zápas ukončí. Neříkám to jenom, protože je náš. Říkám to, protože opravdu neznám nikoho v MMA, kdo by se stylem boje podobal Jirkovi, to je jeho největší zbraň. Zároveň jsem postřehl, že si chce ohlídat své vyhlášené ruce u pasu, aby zbytečně neriskoval. Potom už vážně nevidím jedinou cestu, jak by mohl Reyes zvítězit. Držím mu palce a jsem rád, že nás někdo jako on reprezentuje.

Michal Hamršmíd, předseda Českého svazu MMA
Jirka vyhraje. Bude to mít těžké, ale to je všem jasné, je v Top 5 své váhy v UFC stejně tak jako jeho soupeř, takže budou rozhodovat maličkosti v daný okamžik zápasu. Může to jít na body, ale taky to může skončit v prvním kole. Oba bojovníci udělali určitě v tréninku maximum pro svůj úspěch, já budu držet palce Jirkovi. Ať zápas dopadne v jeho prospěch, musím říct, že už dlouho, vlastně už od GCF, jsem na něj pyšný, jakým směrem se vydal a ušel skvělý kus cesty. Věřím, že se tímto zápasem posune ve své cestě dál, blíže k titulovému zápasu. Ale bude to mít nesmírně těžké.

Soupeři nevyšly poslední dva zápasy, pořád to jsou ale prohry se šampiony divize a na svém kontě má velká vítězství a je mírným favoritem proti Jirkovi, věřím ale ve vítězství Jirky. My jsme jako Češi ovlivněni, že Jirka je Čech, přejeme mu výhru, ale nemůžeme upřít kvality soupeře.


Daniel Škvor, zápasník K-1, MMA
Vzhledem k tomu, že Jirka je Čech, trénuju s ním, je to kamarád, tak samozřejmě fandím jemu. On je fyzicky suprově připravený, točilo se nás na něm několik, on to všechno zvládal a na konci byl ještě docela čilý. Je fyzicky lepší a lepší, je pohyblivější, vyladil váhu, tolik neshazuje, což je plus. On má okolo 98 kilo v přípravě, což je super váha. On má navíc i hlavu. 

Hlavní zápas v UFC je super úspěch, odměna, škoda, že to neocení více lidí. Proti některým jiným zápasníkům není zase tak velká odezva, což je špatně, on je elitní zápasník. Jako je Federer v tenisu, tak je Jirka v MMA. Lidi by se měli více zajímat, je to obrovský boom. V premiéře s Oezdemirem to bylo peklo, přežili jsme pár infarktů, ale dal to, škoda, že tam teď nebudou diváci. Doufám, že Jiří nebude s Reyesem moc čarovat a vymýšlet BJPčka, protože Reyes je fakt rychlý striker, navíc má otočený guard.

Andrej Kalašnik, zápasník MMA
Chceme se s týmem sejít a fandit Jirkovi. Tipuju, že to skončí naskočeným kolenem, případně nějakou přímkou – přední, zadní. My jsme společně trénovali, on jede na 100 procent, maká. Měl tvrdou přípravu, ke konci byl unavený, ale to je normální u všech sportovců. Hlavu má nastavenou výborně, je v ideální psychický i fyzický v kondici. 

Ondřej Skalník, zápasník a trenér MMA
Rozhodně favorizuji Jirku Procházku. Jeho pohyb je nepředvídatelný a jeho pohyb plus instinkty smrtící. Největší výhoda bude, že se na Jirku nejde moc připravovat, kdežto Reyes, jakožto zkušený UFC zápasník, má na sebe ušit bič v podobě dosti studijního materiálu pro Jirkův tým. Navíc bude na něj obrovský tlak po dvou prohrách. K tomu podle mě je na Jirku příliš statický, takže si myslím, že ho ukončí Jirka v druhém kole na KO pravým direktem. Každopádně se můžeme díky otočenému guardu těšit na zajímavou bitvu o tvrdší zadní úder, takže všichni k obrazovkám a fandit českému samuraji!

Daniel Barták, trenér MMA
Predikce tohohle zápasu je dost těžká. Hlavně kvůli Jirkovi. Je to špatně čitelný soupeř. Jeho pohyb je nestandardní, stejně jako úhly, z kterých vás může zasáhnout. Nebojí se měnit guardy. Mohl by těžit z většího rozsahu rukou. Uvidíme, jak dlouho se bude zastřelovat. Proti Volkanovi mu to trvalo kolo. Hlavně, aby v této fázi zápasu neinkasoval nějaký fatální úder.   

Uvidíme, jak na to odpoví Reyes. Taky skvělý postojař, který má stejně jako Jirka v rukou granát a výbornou kopací techniku. Ke všemu má levý střech s výborným pohybem, což může být pro praváka problém. Pro oba borce je to velmi důležitý zápas. Pro Dominicka o to víc, že má dvě porážky za sebou. Další zaváhání by ho mohlo stáhnout hodně daleko, od další možnosti bojovat o titul.

Nejspíš proběhne celý zápas v postoji, tak jak jsme u obou zvyklí. Nepředpokládám grapplerské metání kozelců. I když kdo ví? Dva postojáři na zemi nejsou zas tak neobvyklí. Předpokládám pomalejší začátek, který vyvrcholí v druhém nebo třetím kole, kdy Jirka zápas ukončí TKO.


Michal Martínek, zápasník MMA
Jsem nadšený, že tu cestu můžeme sdílet trochu spolu, když si pomáháme jako sparing partneři. Je to pro mě obrovská motivace, tak pro český národ z pohledu sportovního výkonu, tak pro mladý kluky, že to jde, že kluk z vesnice může mít zápas ve Vegas. Tohle je fenomenální a úžasný. Objektivně se může stát cokoliv, je to padesát na padesát, ale pevně věřím v Jirkovo vítězství, to si přeju. Každý si to u nás přeje, protože on je dříč a zaslouží si to.

Josef Král, reprezentační trenér MMA
Jako každý Čech věřím, že Jirka vyhraje. Dlouhou dobu ho sleduju, on se stále posouvá ve všech aspektech boje. On ví, za čím si jde. On jde do zápasu s tím, že má výhru v hlavě, nic jiného ho nezajímá. On je o tom přesvědčený, tohle dělá strašně moc.

Tipovat neumím, je jedno, jak vyhraje. Podstatný bude, jak k zápasu přistoupí, aby hlavně jeho trenéři nedostali infarkt. Jemu to takhle v hlavě někdy vyjde, jak si fight užívá. Pro totální profesionální výkon by bylo dobrý, aby si to pohlídal. Je to v hlavě. Jirka je tak nepříjemný soupeř, že Reyes bude těžko něco načítat. Nevíme, co Jirka bude vymýšlet. Já si myslím, že má nakročeno, aby sebral pás šampiona UFC a stal se nejlepším bojovníkem na světě.

Petr Ondruš, zápasník MMA
Favoritem určitě nebude, ale podle mě Reyes bude opravdu velký oříšek, ale Denisa je nevyzpytatelný a klidně to může dopadnout. Hrozně mu to přeju, doufám, že ukáže, že my Češi jsme pořádní fighteři. Klidně může vyhrát.

David Dvořák, zápasník MMA
Hrozně Jirkovi fandím, chci aby vyhrál, asi není nikdo, kdo by to nechtěl u nás. Osobně vidím zápas padesát na padesát. Jirka může porazit Jonese, Blachowicze, úplně každého, ale stejně může s každým prohrát. On má divoký styl, je to divočák. Trochu padni komu padni, zatím mu to padalo, věřím, že to padne i teď. On po prvním zápase získal KO, bonus večera, teď má hlavní zápas, to je masakr, klobouk dolů. Reyes určitě něco změní, přesto si myslím, že to může hrát do karet Jirkovi, na Reyese bude velký tlak, je tam vidina třetí prohry v řadě.

Machmud Muradov, zápasník MMA 

Tento souboj vidím naprosto jednoznačně. Oba zápasníci jsou postojáři, ale o něco lepší bude v tomto duelu Jiří Procházka. Reyes je sice levák, ale vím, že se na něj Jirka výborně připravil. Trénoval s top zápasníky v Reinders gymu nebo s vynikajícím kickboxerem Matějem Peňázem. Několikrát jsem viděl, jak Procházka zápasí proti bojovníkům s opačným postojem a má neskutečně tvrdý úder z pravé ruky. To bude v tomto souboji rozhodující. Myslím, že to bude jen otázka času, kdy Reyese ukončí. Tipoval bych, že Procházka zvítězí ve druhém, nejpozději ve třetím kole KO/TKO (Takto se vyjádřil Muradov pro Tipsport.cz)

Lukáš Blažek, trenér
Myslím si, že Jirka Procházka vyhraje, normálně kola netipuji, ale teď věřím, že ho sundá ve druhém nějakou ránou, potom co vymyslí zase nějaké svoje blbosti. Samozřejmě doufám, že ho Reyes nedokáže trefit, pak by to bylo osudný. Zatím se ze všeho rozkoukal a umí se vrátit, když ho někdo téměř vypne, což je také obdivuhodná vlastnost, na které asi pracuje.

Michal Hořejší, trenér 
Samozřejmě fandím a doufám, že vyhraje Jirka. Už několikrát ukázal, že má svůj faktor X a když trefí, tak dokáže sundat kohokoliv.Další články v kategorii

Napětí v Oktagonu, Rock získal náskok už před bojem. Jeho soupeř se z tiskovky vypařil jak pára nad hrncem

20.04.2024V kleci s ním dneska může strávit až čtvrt hodiny, sedět společně za jedním stolem ale v pátek vydržel sotva pár minut. Nadějný anglický ...

Trable v Birminghamu. Český bijec přišel v Oktagonu o zápas, Angličana zradilo shazování

20.04.2024Změny, jež si nikdo nepřál, hlásí na poslední chvíli Oktagon 56 v Birminghamu. Den před turnajem se překopala zápasová karta a viníkem ...

Titulový boj v šíleném tempu. Olomoucký král uhájil svou korunu

20.04.2024Nastal soudný den, příběh plný sportovní rivality napsal své druhé pokračování. Čeští rohovníci se po dvouměsíční ...

UFC našla náhradu za Muradova. Na elitního Brazilce čeká nově ukrajinský řezník

20.04.2024Machmud Muradov měl být brzy v bojové pohotovosti. Na brazilském turnaji UFC 301 na něj čekal duel s domácí hvězdou, Michelem Pereirou. Oba bojovníci ...

Trable při shazování váhy, horká voda se ohřívala v konvici. Anglie v topu, usmál se Škvor

19.04.2024Tvrďák polotěžké váhy Daniel Škvor se na sobotním turnaji v Birminghamu utká s Willem Fleurym. Tohle je souboj, který láká, ...

Výjimečná trofej pro boxery. Inspirace vychází z luxusních klavírů

19.04.2024Do ringu. A tentokrát opět na galavečeru MBC Fight Night. Boxerský event se odehraje v sobotu v Paláci Pardubice. Karta nachystaná, její součástí ...

Proti Pereirovi chci nastoupit co nejdříve. Klidně už za dva týdny v Riu, zahřměl Procházka

19.04.2024Chce odvetu s Alexem Pereirou a chce ji hned. V kleci pro ni udělal víc než dost, teď je třeba to jen opakovat světu. I v rozhovoru pro The MMA Hour Jiří Procházka ...

Chytil jsem slinu. Rakiče jsem chtěl trefit, ukončit ho za každou cenu, přiznal Procházka

19.04.2024Zas a znovu potvrdil, že je to král chaosu, on sám však z téhle nálepky odvázán moc není. Obává se, že by se mu ...

Opilá žena zatoužila po boji. Na parkovišti vyhrožovala hvězdě UFC

19.04.2024Kapka vína dokáže zpříjemnit večer. Pinta dobrého piva umí spravit náladu, ke všemu se ovšem musí přistupovat s mírou, ...

Načíst další články